Automatikus bejelentkezés
belépés

Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár, Győr

Győr
9021 Baross Gábor u. 4.

telefon: 96/319-997
telefon: 96/328-022
fax: 96/311-253
e-mail: titkarsag@mail.kkmk.hu

Weboldal: http://www.kkmk.hu

Cégleírás:
Mindenekelőtt utalnunk kell arra: bár Győr első kölcsönkönyvtárát Müller Ferenc az országban is az elsők között nyitotta meg 1789-ben, igazi, a mai értelemben vett közkönyvtár a 19. század végéig nem működött városunkban! E hiányt sem az 1838-ban dr. Kovács Pál által alapított és ettől kezdődően folyamatosan működő Győri Olvasó Egylet - korabeli közkedvelt nevén: a Kaszinó -, sem Győr nagy múltú, de csak az olvasni vágyók szűkebb köre számára hozzáférhető gyűjteményei - mint a Püspöki Papnevelő Intézet, a bencés ill. a karmelita rendház könyvtára - nem tudták pótolni; így az 1880-as évek végétől mozgalom indul egy nyilvános közkönyvtár létesítése érdekében. Bármennyire is rövid az időnk, kissé részletesebben kell szólnunk arról: mikor alapították a megyei könyvtár jogelődjét? - azaz: miért éppen 1998 őszén ünnepeljük fennállásunk centenáriumát? E kérdés annál is inkább tisztázandó, hiszen szakmai körökben köztudott: a 60. évfordulót 1956-ban, a hetvenötödiket 1971-ben ünnepelte intézményünk! Ez utóbbi dátumok "helyességét" Pernesz Gyula, a megyei könyvtár akkori igazgatója azzal indokolta egyik, 1981-ben készült munkájában, hogy Sefcsik Ferenc - mint levéltáros és könyvtáros - már 1896-ban megkapta a felhatalmazást a könyvtár állományának kialakítására, hogy a két évvel későbbi új épületbe költözéskor "már megfelelő anyag álljon rendelkezésre". A nyolcvanas évek második felében teszi meg a könyvtár az első - kissé még bizonytalan - lépéseket a számítógépesítés terén, melynek "gyümölcsei" a kilencvenes években érnek majd be. Az állománygyarapítás terén - a rohamosan emelkedő dokumentum-árak és az ezzel lépést nem tartó költségvetési támogatások miatt - már jelentkeznek az első nehézségek: a hazai "termés" egyre kisebb hányadát és csupán minimális példányszámban tudja intézményünk beszerezni. Az olvasók száma ezidőtájt még egyenletesen nő - ezzel együtt munkatársaink leterheltsége is.
Az utóbbi évtized történéseiről csak néhány adalékot említenénk, hiszen e korszak eseményei még frissen élnek a jelenlévők emlékezetében. 1992. szeptemberében nyugalomba vonult Sinay Jenő; ezt követően fél esztendeig megbízott igazgatóként dr. Szabó Imréné vezette az intézményt, melynek élére a fenntartó Megyei Önkormányzat 1993. március 1-jétől Tuba Lászlót nevezte ki igazgatónak. A könyvtár helyzete ezidőtájt tovább nehezedett: a dokumentumbeszerzés 1995-ben elérte a mélypontot; a Gyermekkönyvtár és a Hangtár az életveszélyessé vált Bajcsy-Zsilinszky úti épületből előbb "albérletbe" kényszerült, majd ez év elején onnan is tovább kellett mennie; a főépületet régen kinőtte már az intézmény; a külső raktárak újabb költözés előtt állnak... De a gondok sorának folytatása helyett inkább néhány bíztató jelet említenék:
- szépen és eredményesen halad a könyvtár számítógépes rendszerének kiépítése és fejlesztése;
- a Hangtár az új - remélhetőleg véglegesebbnek tekinthető - helyén megkezdte működését, jövőre a Gyermekkönyvtár is otthonra talál;
- könyvtárunk eredményes tanfolyamokat és továbbképzéseket szervez, rendezvényein számos vendég megfordul;
- és hogy a tudományos munkáról is szót ejtsünk: a centenáriumra megjelenhetett a könyvtár jubileumi évkönyve, és jövőre talán elkészül a régi adósság, a megyei sajtóbibliográfia is!
Nyitva tartás: Hétfő, Szerda, Csütörtök, Péntek: 9-19
Kedd: 13-19
Szombat: 9-13
Szombaton az Internet használati lehetőség és a közhasznú információs szolgáltatás is szünetel.
Nyitva tartás: (Hangtár) Hétfő, Szerda, Csütörtök, Péntek: 9-18
Kedd: 13-18
Szombat: Zárva

Kulcsszavak: CD-ROM , faxhasználat , fénymásolás , fiókkönyvtár , internet , kölcsönzés , könyv előjegyzés , könyvtár , könyvtárlátogatás , online katalógus , sajtófigyelés , témafigyelés

Kisfaludy Károly Megyei Könyvtár, Győr fotók