Automatikus bejelentkezés
belépés

Hajmás Község Önkormányzata

Hajmás
7473 Templom tér 1.

telefon: 06-82/570-514
mobil: 30/902-4032
fax: 06-82/570-513
e-mail: hajmas@freemail.hu

Weboldal: http://www.somogy.hu/hajmas

Cégleírás:
Hajmás és Szentbalázs község körjegyzőségben vannak.















A Surján patak völgyében sajátos természeti adottságok - enyhén mediterrán jellegű éghajlat, erdők, kevés termőföld - szabják meg a gazdálkodás feltételeit. E vidéken régtől az erdőművelés, a növénytermesztés és az állattenyésztés volt a megélhetési forrása az itt élőknek. A Zselic erdeiben számtalan gombafaj kínálja magát gyűjtésre, itt már a gyerekek is jól ismerik az ehető példányok előfordulásának helyét, sőt szívesen megmutatják a turistának is. A környéken barangoló tél végén a hóvirágban gyönyörködhet, amely mint egy szőnyeg, úgy borítja be a domboldalakat. Az erdők jellemző cserjéje a ruszkusznak nevezett szúrós csodabogyó, a faállomány elsősorban cseres, tölgyes, ezüsthársas. Hajmás írott története a XIV. századig vezethető vissza, 1346- ból való ugyanis az az okirat, melyben először említették a nevét. Ekkor egy családi osztozkodás tárgya volt, s a Győr nemzetségtől Szerdahelyi Dersfy Péter birtokába került. Egy 1425-ből való dokumentum Haghmas alakban írta a falu nevét. A krónikák egy fokozatosan fejlődő településről adnak számot, ahová feltehetően Mária Terézia és II. József idején telepítették be a német ajkú lakosokat. A svábok megjelenése kihatott a falu képének alakulására, ugyanis kétholdas telkeket alakítottak ki, s így nagy távolságra kerültek egymástól a házak. A Fő utca például 2-3 kilométer hosszan is elnyúlik, de csak néhány ház van benne. Ezt a részt egykor Németfalunak nevezték, míg a magyarok lakta sűrűbb beépítettségű részt ( a mai Kossuth utcát) Magyarfalunak. A sváb népviselet sokáig tartotta amgát, ám napjainkra már csak az idősebb asszonyok őrzik a ládafiában a beliner kendőt és a klumpát, s a német beszédet is elhagyták. A község lélekszáma a XIX. század végéig fokozatosan nőtt, a századfordulótól azonban folyamatosan csökkent. Az egyedi természeti adottságokat igyekezett kihasználni a lakosság, a nehezebb domborzati körülmények között is jól gazdálkodtak. Elsősorban kis- és középparaszti réteg alakult ki. A föld művelését sokáig a lovak segítették, a traktor csak az 1960-as években jelent meg. Az évtized végén kezdett nagyobb számban elköltözni a lakosság, sokan a közeli városban telepedtek le. A rendszerváltás idején 12-en igényelték vissza az egykori földjüket, ma a többség 10 hektár alatt gazdálkodik. Egy helybéli azonban vállalkozásszerűen próbál a mezőgazdaságból megélni, közel 50 hektár feletti földterülete van és húsznál több szarvasmarhája.

A kis zselici falu jelentős erőfeszítéseket tesz a környezet szépítésére. A víz és az áram természetes része a portáknak, nagyon jó a telefonos kiépítettség, ám a gáz és a szennyvízcsatorna még csak a jövő tervei között szerepel. Több eladó ház is van a faluban, közöttük akad olyan, amely három teleknagyságú. Hajmás vezetői szívesen látnák a telephelyet kereső vállalkozókat, az ilyen nagy terület például fűrészüzemnek kínálhatná magát. Egy befektető már megvetette a lábát, az egykori tsz-iroda és a mellette lévő telek az ősztől ládaüzemben ad helyet, s ezzel együtt a helyieknek a munka lehetőségét is kínálja. Az idén hozzáfogott az önkormányzat a hajdani iskola épületének felújításához is, korszerűsített falai közé közösségi helyiségeket, a falu házát álmodják.

A falu közigazgatásilag a szentbalázsi körjegyzőséghez tartozik, az óvodás gyerekek is oda és Gálosfára járnak, az iskolások a Szentbalázsi Körzeti Általános Iskolában tanulnak. A község egészségügyi ellátása megfelelő, hetente egyszer látogat Hajmásra a körzeti háziorvos. Az idősek és a gyerekek ellátását falugondnoki szolgálat segíti, ő gondoskodik az ebéd szállításától egészen a gyógyszerek beszerzéséig mindenről.

Hajmás vezetői a következő évektől az idegenforgalom fellendülését remélik, a térség települései közös ajánlattal várják a turistákat. Itt a háborítatlan nyugalom, az erdők szépsége kínál kikapcsolódásra lehetőséget, a szomszédos településen azonban hasznosításra váró meleg vizes kutak is vannak. A helybeliek most barátkoznak a gondolattal, hogy falusi szálláshelyet is kialakítsanak, s bekapcsolódjanak a Surján völgyi programkínálatba.

Szolgáltatásaink:
-önkormányzat,
-polgármesteri hivatal,
-közigazgatás,
-közszolgáltatás,
-turisztika,
-idegenforgalom,
-kulturáli programok,
-településfejlesztés,
-pályázat,
-kultúra,
-rendezvényszervezés

Kulcsszavak: egészségügyi ellátás , erdőművelés , háziorvos , hivatal , iroda , közigazgatás , közszolgáltatás , önkormányzat , polgármesteri hivatal , településfejlesztés , turisztika , turizmus

Hajmás Község Önkormányzata fotók