Automatikus bejelentkezés
belépés

Gróf Széchenyi István Általános Iskola és Szakiskola

Budapest
1203 Kálmán utca 15.

telefon: 06/1/283-0135
fax: 06/1/283-0026
e-mail: suli5945@freemail.hu

Weboldal: http://www.grof-szechenyi.hu

Cégleírás:
A polgári fiúiskola egy osztállyal, az elsővel nyílt meg. Első igazgatója: Szakonyi Géza volt. Egyelőre együtt működött az elemi iskolával, később az elemit a Vas-Gereben utcába telepítették át.
1911-12. iskolai évben 133 gyerek és 6 tanár volt. Ebben az évben Ecker Mór alapítványt tett, amelynek kamataiból a szegény sorsú, jó tanuló gyermekeket jutalmazták. Első alkalommal rendeztek tornaversenyeket.
1913-14. iskolai év a szellemi fellendülés éve volt. A szabad Lyceum tudományos előadásokat és hangversenyjellegű irodalmi estélyeket rendezett. Megalakult az ifjúsági önképzőkör, továbbá az ipari kézimunka tanfolyam papír és falemez munkákkal.
1914-15. iskolaév az első világháború első éve. Ám a későbbiekben egyre jobban sújtja iskolánkat a vészterhes időszak. A férfi tanárokat behívták katonának, az épületet tartalék kórháznak foglalták le, pusztított a spanyoljárvány.
1918-19. tanévben a polgári fiúiskolai osztályok közül 4 a Kende Kanuth utcai épületben, 6 osztály pedig az Erzsébet-utcai állami elemi iskolába helyeztetett el. A tanulólétszám emelkedése Pesterzsébet ipari gócponttá növekedésének következménye. A spanyoljárvány miatt 1918 okt. 1-től 1919. febr. 3-ig szünetelt az oktatás.
1920-21. Ebben az iskolaévben véglegesen a Kálmán utcai iskolában helyezkedett el a fiú polgári iskola 12 osztállyal, délelőtt és délután váltakozó órarendi tanítással.
1922- től a szép és nemes hagyományok kialakulásának időszakát mondhatja magáénak az iskola.
1926-27. Elsőként kezdte meg működését az iskolában az iskolaorvosi intézmény. Létrejött az Ifjúsági Vöröskereszt iskolai szervezete.
1929-30-as tanév nagyon jelentős. 20 éves fennállásának évfordulóján iskolánk felvette a gróf Széchenyi István nevet. E néven működött 1944. április 1-jéig.
1932-33-as tanévben felavatták az Erzsébet téren lévő Anya szobrot, és elsőként iskolánkban anyák napi műsorral kedveskedtek az ÉDESANYÁKNAK.
A 30-as évek elején nagy hangsúlyt kapott a természetvédelem. Ennek keretében madáretetők készültek, ünneppé vált a Madarak és Fák Napja, botanikus kert létesült az udvarban, látogatást tettünk a gödöllői csirkenevelőben.
A 40-es években a katonás szellemű nevelést állítják előtérbe. Tanulónkból leventeszakaszokat állítottak fel, légoltalmi készültség létesült. Vállalták a hadiárvák segélyezését és a hősi sírok gondozását.
1943. július 2-án bombatalálat érte az iskolát.
1945. márciusában újra indult az élet a megrongált falak között, hihetetlen erőfeszítéssel, de mégis éltünk!
1946-ban, az államosítások kezdetén, az egykori polgári iskola általános iskolává alakult. 7 tanteremmel indult a tanítás.
1959-ben a kerületi tanulmányi versenyen első lett az iskola. Ebben az évben lett iskolánk névadója Lékai János.
1969-72-ig tartott az ún. panel-korszak. Az iskola bővítése miatt barakk-épületben folyt a tanítás.
1974. március 14-én avattuk fel az új iskolát, kibővítve az első és második emelettel, korszerű előadóval, szaktantermekkel, gyakorlati és tornateremmel.
1974-88-ig Lékai János Általános Iskola néven értük el sikereinket. A 70 éves évfordulón részt vettek a régi diákok, a veterán antifasiszta harcosok. Ez időszakban fellendült iskolánkban a szakmai és kulturális munka.
Nagy változást hozott az 1990-91-es tanév. Bevezettük a háziasszonyképzést szakiskolai keretben. A lányok főzést, sütést, konyhatechnikát, vendéglátást, szabás-varrást, háztartási ismereteket, betegápolást, csecsemőgondozást, lakáskultúrát, viselkedéskultúrát tanultak a hagyományos tantárgyak mellett.
1990-91-es iskolai évtől a szülők és szponzorok a Te vagy a jövő! alapítványon keresztül is segítették az iskolát.
1992-93-as tanévben a Polgármesteri Hivatal jóváhagyásával a Gróf Széchenyi István Általános Iskola és Háziasszonyképző Szakiskola nevet vette fel az iskola.
1996-ban váltott az iskola a mai is használatos Gróf Széchenyi István Általános Iskola és Szakiskola névre. Ebben az évben kapta meg iskolánk az engedélyt az iskolarendszerű szakképzésre, így a háziasszonyképzést felváltotta a szakmaképzés.
1996-tól tehát 12 évfolyamos az iskolánk.
Az általános iskola évfolyamonként egy osztállyal működik. A tanulókkal magas óraszámban foglalkozik fejlesztő, felzárkóztató pedagógus. Külön hangsúlyt fektetünk az angol nyelv oktatására. 1-2. osztályban szakköri keretben, 3. osztálytól csoportosulásban, emelt óraszámban tanulják az angol nyelvet.
A szakiskola évfolyamonként 3-3 osztállyal működik. A 9-10. évfolyamon általános műveltséget megalapozó nevelés - oktatás folyik, továbbá pályaorientáció, pályaalapozás.
A 11-12. évfolyamon történik a szakképzés (szakács, pincér, gépíró és szövegszerkesztő).
Az iskola számítógépes parkja magas színvonalú, 4. osztálytól kezdve ismerkednek vele a gyermekek. Tanulóink érdeklődésének megfelelően szakköröket is működtetünk: néptánc, dráma, művészi torna, teremfoci, környezetvédelem, képzőművész, informatika, dráma, stb.
A kertvárosi iskolában családias légkörben folyik az oktató - nevelőmunka.
Bővebb információért kérem kattintson weblapcímünkre!

Kulcsszavak: általános iskola , iskola , oktatás , pincér képzés , szakácsképzés , szakiskola , szakképzés

Gróf Széchenyi István Általános Iskola és Szakiskola fotók